Ortopedie je základní chirurgický lékařský obor, který se zabývá prevencí, léčbou a rehabilitací poruch a onemocnění podpůrného a pohybového aparátu. Ortopedie se zabývá i léčbou zranění pohybového aparátu.
Veterinární ortopedie tak řeší poruchy pohybu zvířat, kulhání psů a koček, hledá příčiny tohoto kulhání a také tyto příčiny léčí. Veterinární ortoped má v dnešní době ohromné možnosti jak na poli léčby konzervativní (multimodální přístup – řízení pohybu, fyzioterapie, udržování ideální tělesné hmotnosti, nové léky proti bolesti, léčba magnetem, laserem, rázovou vlnou, kloubní doplňky výživy, nitrokloubní injekce), tak na poli léčby chirurgické (operace kloubů a kostí psů a koček, např. operace kolene u psů - operace při ruptuře zkříženého vazu u psů TPLO, dále operace luxace pately, operace kyčelních kloubů u dysplazie kyčelního kloubu psů a koček včetně totálních náhrad, operace dalších vrozených a vývojových ortopedických vad psů – operace dysplazie loketního kloubu psů, operace osteochondrózy a další.
Miniinvazivní vyšetření a ošetření kloubů zajišťuje u veterinárních klinik vybavených endoskopem artroskopie. Artroskopické vyšetření psů a koček je nejčastěji zaměřeno na diagnostiku vrozených vývojových onemocnění psů, jako jsou např. osteochondrózy psů a dysplazie loketního kloubu psů, a na nitrokloubní poranění, například ruptury šlach, ruptury vazů v koleni psů, poranění menisků apod. Odkaz na artroskopii.
Posuzovatelé dědičných ortopedických vad psů jsou veterinární ortopedi, kteří jsou certifikováni Komorou veterinárních lékařů ČR a pomáhají svou posuzovatelskou činností chovatelům udržovat co nejzdravější zvířata vybraná pro další čistokrevný chov. Odkaz na posuzování ortopedických vad na Medipetu
Ortopedie pro psy a kočky – vyšetřování kulhání a léčba pohybového aparátu
Příznaky postižení pohybového a nervového systému
- Poponáší Váš pes či kočka při pohybu nohu nebo na některou více dopadá?
- Musí se po delší době ležení takzvaně rozejít, aby šel pravidelně?
- Všimli jste si náhlého kulhání po sportovním výkonu či hře?
- Přetrvává nepravidelný pohyb či kulhání po střetu s autem?
- Nepoužívá některou končetinu či není schopen pohybu vůbec?
- Líže tlapku nebo má otok prstu či kloubu, viditelné poranění, které na pohmat bolí?
Proč ke kulhání psů a koček dochází?
Samotné kulhání psa je klinický příznak, který může být vyvolán reakcí na bolest (psa noha bolí), porušením celistvosti podpůrného aparátu (například zlomeniny psů, přetržení vazů v koleni a dalších kloubech) nebo poruchou inervace (například ochrnutí jedné nohy nebo ochrnutí zadní poloviny těla).
Příčiny kulhání psů a koček
Kulhání psů a koček může vycházet z porušení různých tkání – nejen kostí (zlomeniny) a kloubů (vykloubení), ale i ze svalů, šlach, vazů (natržení, úplné přetržení), nervů a ostatních orgánových systémů.
Podle povahy onemocnění můžeme hledat příčiny kulhání ve vrozených a vývojových ortopedických vadách psů, v metabolických, infekčních a zánětlivých onemocněních, v nádorových onemocněních, úrazech a degenerativních onemocněních (artróza psa a kočky, spondylóza).
Jak se kulhající pes či kočka vyšetřuje?
Za účelem stanovení přesné diagnózy je na veterině s provozem ortopedie pro psy a kočky při vyšetření nejdříve majitel tázán na okolnosti vzniku kulhání (náhlé nebo postupné, střídavé), posoudí se věk a plemeno pacienta z hlediska k náchylnosti na některá onemocnění, jeho krmení a zda-li žije sám nebo s dalšími psími kamarády v jedné domácnosti, také zda-li byl již léčen a jaký to mělo efekt (tzv. anamnéza). Po kompletním klinické vyšetření následuje vyšetření ortopedické.
Sestává z vyšetření pacienta veterinářem ortopedem, a to pozorováním v pohybu a klidu, potom přistoupí k palpaci končetin (prohmatání) za účelem lokalizace bolestivého místa či patologické biomechaniky. Vzhledem k tomu, že se často prolínají problémy pohybového a nervového systému zároveň, se provede u psa i vyšetření neurologické.
Pro dokončení diagnostiky jsou na veterině psí a kočičí ortopedie potřeba provést vyšetření rentgenologická, ultrazvuková, artroskopická či laboratorní z krve, synoviální tekutiny nebo histologická odběrem vzorků tkání.
Jak se u psa či kočky kulhání zbavit? Metody léčby.
Po stanovení přesné diagnózy může veterinář ortoped zvolit vhodnou metodu léčby, stanovit prognózu i finanční rozpočet další veterinární péče.
Metody léčby kulhání psa můžeme rozdělit na konzervativní a chirurgické:
- Například některá svalová a šlachová poranění či podvrtnutí můžeme řešit pohybovým klidem a fyzioterapií.
- Stavy zlomenin kostí a třeba přetržených vazů léčíme operací a pooperační rehabilitací.
- Miniinvazivně řešíme u psů a koček kloubní onemocnění – artroskopicky – nejčastěji osteochondrózu.
Časté příčiny kulhání psů a koček – jací pacienti navštěvují ortopedii pro psy a kočky?
Mladý pes kulhá na přední nohu:
Může jít o panosteitis psa, nejčastěji u německých ovčáků. Také může jít o dysplazii lokte (DLK) nebo osteochondrózu a další vrozená a vývojová onemocnění.
Mladý pes kulhá na zadní nohu:
Může se jednat o panosteitis, osteochondrózu, luxaci pately (PL), dysplazii kyčelního kloubu (DKK), Legg-Calve-Perthesovu chorobu (LCPD) a další.
Pes začal náhle kulhat na zadní nohu:
Může se jednat o nejčastější poranění pohybového aparátu psů – rupturu (prasknutí) předního zkříženého vazu v koleni.
Starý pes víc a víc kulhá na jednu nohu:
Může jít o artrózu nebo nádorové onemocnění a další.
Pes špatně chodí, už nechce skočit do auta ani chodit do schodů:
Může se jednat o artrózu, spondylózu nebo třeba degenerativní myelopatii psů a další.
Venkovní nekastrovaný kocour kulhá na nohu, má ji oteklou:
Flegmóna končetiny po kousném poranění.
Kočičí senior nechodí tak jak dřív, nehraje si, často spojeno s obezitou:
Artróza.
Kdy se rozhodnout jít s kulháním svého psa či kočky na vyšetření k veterináři ortopedovi?
V případě, že kulhání je nevýrazné a řádově v hodinách dochází k postupnému zlepšování, vyšetření asi nebude potřeba. Ovšem pokud se kulhání projevuje intenzivně, pes na nohu kulhá při každém došlápnutí, nebo dokonce nohu nosí a nepoužívá ji, odmítá nohu prohmátnout nebo vykazuje bolestivost, jsou viditelná poranění či krev, vyšetření je namístě neodkládat a vyhledat veterinární ortopedii pro psy, kočky a další malá zvířata. Stanoví se příčina kulhání, nasadí se adekvátní léčba a zvířeti se uleví, případně se problém úplně vyřeší.
Co se stane, když se majitel rozhodne k veterináři nejít?
Záleží to na povaze samotného onemocnění či úrazu, nicméně toto v řadě případů může znamenat zbytečné prodlužování bolesti zvířete a rozvoj dalších komplikací, jako jsou traumatizace tkání, krvácení, rozšíření infekce a další.
Je možné si kulhání vyšetřit doma sám?
Je možné nožku prohmatat, prozkoumat ji od prstů až nahoru, protáhnout každý kloub. Řada vyšetření je na videích i na internetu, např.: