Ortopedie

Ortopedie je základní chirurgický lékařský obor, který se zabývá prevencí, léčbou a rehabilitací poruch a onemocnění podpůrného a pohybového aparátu. Ortopedie se zabývá i léčbou zranění pohybového aparátu. 

Veterinární ortopedie tak řeší poruchy pohybu zvířat, kulhání psů a koček, hledá příčiny tohoto kulhání a také tyto příčiny léčí. Veterinární ortoped má v dnešní době ohromné možnosti jak na poli léčby konzervativní (multimodální přístup – řízení pohybu, fyzioterapie, udržování ideální tělesné hmotnosti, nové léky proti bolesti, léčba magnetem, laserem, rázovou vlnou, kloubní doplňky výživy, nitrokloubní injekce), tak na poli léčby chirurgické (operace kloubů a kostí psů a koček, např. operace kolene u psů - operace při ruptuře zkříženého vazu u psů TPLO, dále operace luxace pately, operace kyčelních kloubů u dysplazie kyčelního kloubu psů a koček včetně totálních náhrad, operace dalších vrozených a vývojových ortopedických vad psůoperace dysplazie loketního kloubu psů, operace osteochondrózy a další. 

Miniinvazivní vyšetření a ošetření kloubů zajišťuje u veterinárních klinik vybavených endoskopem artroskopie. Artroskopické vyšetření psů a koček je nejčastěji zaměřeno na diagnostiku vrozených vývojových onemocnění psů, jako jsou např. osteochondrózy psů a dysplazie loketního kloubu psů, a na nitrokloubní poranění, například ruptury šlach, ruptury vazů v koleni psů, poranění menisků apod. Odkaz na artroskopii.

Posuzovatelé dědičných ortopedických vad psů jsou veterinární ortopedi, kteří jsou certifikováni Komorou veterinárních lékařů ČR a pomáhají svou posuzovatelskou činností chovatelům udržovat co nejzdravější zvířata vybraná pro další čistokrevný chov. Odkaz na posuzování ortopedických vad na Medipetu

Ortopedie pro psy a kočky – vyšetřování kulhání a léčba pohybového aparátu

Pes

Když pes kulhá, vykazuje abnormální pohyb. Buď nohu pes odlehčuje, nohu nepoužívá, na další nohu naopak napadá nebo nohu tahá.

Pes také nemusí být schopen vůbec se pohybovat, například při ochrnutí psů z důvodů výhřezu meziobratlové ploténky, těžkých úrazů psů, zvláště autoúrazů (pes sražen autem) nebo u celkových infekčních a metabolických onemocnění.

Kočka

Kočka kulhá často z jiných důvodů než pes, například z důvodu akutního zánětu po kousném poranění. Stejně ale kulhá z důvodů úrazů a autoúrazů.

Častější jsou u koček pády z velké výšky, z oken a balkónů. Ochrnout na zadní nohy může kočka z důvodu tromboembolie. Starší kočka s artrózou odmítá aktivní pohyb z důvodu bolestivosti kloubů.

Příznaky postižení pohybového a nervového systému

  • Poponáší Váš pes či kočka při pohybu nohu nebo na některou více dopadá?
  • Musí se po delší době ležení takzvaně rozejít, aby šel pravidelně?
  • Všimli jste si náhlého kulhání po sportovním výkonu či hře?
  • Přetrvává nepravidelný pohyb či kulhání po střetu s autem?
  • Nepoužívá některou končetinu či není schopen pohybu vůbec?
  • Líže tlapku nebo má otok prstu či kloubu, viditelné poranění, které na pohmat bolí?

Proč ke kulhání psů a koček dochází?

Samotné kulhání psa je klinický příznak, který může být vyvolán reakcí na bolest (psa noha bolí), porušením celistvosti podpůrného aparátu (například zlomeniny psů, přetržení vazů v koleni a dalších kloubech) nebo poruchou inervace (například ochrnutí jedné nohy nebo ochrnutí zadní poloviny těla).

Příčiny kulhání psů a koček

Kulhání psů a koček může vycházet z porušení různých tkání – nejen kostí (zlomeniny) a kloubů (vykloubení), ale i ze svalů, šlach, vazů (natržení, úplné přetržení), nervů a ostatních orgánových systémů.

Podle povahy onemocnění můžeme hledat příčiny kulhání ve vrozených a vývojových ortopedických vadách psů, v metabolických, infekčních a zánětlivých onemocněních, v nádorových onemocněních, úrazech a degenerativních onemocněních (artróza psa a kočky, spondylóza).

Jak se kulhající pes či kočka vyšetřuje?

Za účelem stanovení přesné diagnózy je na veterině s provozem ortopedie pro psy a kočky při vyšetření nejdříve majitel tázán na okolnosti vzniku kulhání (náhlé nebo postupné, střídavé), posoudí se věk a plemeno pacienta z hlediska k náchylnosti na některá onemocnění, jeho krmení a zda-li žije sám nebo s dalšími psími kamarády v jedné domácnosti, také zda-li byl již léčen a jaký to mělo efekt (tzv. anamnéza). Po kompletním klinické vyšetření následuje vyšetření ortopedické.

Sestává z vyšetření pacienta veterinářem ortopedem, a to pozorováním v pohybu a klidu, potom přistoupí k palpaci končetin (prohmatání) za účelem lokalizace bolestivého místa či patologické biomechaniky. Vzhledem k tomu, že se často prolínají problémy pohybového a nervového systému zároveň, se provede u psa i vyšetření neurologické.

Pro dokončení diagnostiky jsou na veterině psí a kočičí ortopedie potřeba provést vyšetření rentgenologická, ultrazvuková, artroskopická či laboratorní z krve, synoviální tekutiny nebo histologická odběrem vzorků tkání.

Jak se u psa či kočky kulhání zbavit? Metody léčby.

Po stanovení přesné diagnózy může veterinář ortoped zvolit vhodnou metodu léčby, stanovit prognózu i finanční rozpočet další veterinární péče.

Metody léčby kulhání psa můžeme rozdělit na konzervativní a chirurgické:

  • Například některá svalová a šlachová poranění či podvrtnutí můžeme řešit pohybovým klidem a fyzioterapií.
  • Stavy zlomenin kostí a třeba přetržených vazů léčíme operací a pooperační rehabilitací.
  • Miniinvazivně řešíme u psů a koček kloubní onemocnění – artroskopicky – nejčastěji osteochondrózu.

Časté příčiny kulhání psů a koček – jací pacienti navštěvují ortopedii pro psy a kočky?

Mladý pes kulhá na přední nohu:

Může jít o panosteitis psa, nejčastěji u německých ovčáků. Také může jít o dysplazii lokte (DLK) nebo osteochondrózu a další vrozená a vývojová onemocnění.

Mladý pes kulhá na zadní nohu:

Může se jednat o panosteitis, osteochondrózu, luxaci pately (PL), dysplazii kyčelního kloubu (DKK), Legg-Calve-Perthesovu chorobu (LCPD) a další.

Pes začal náhle kulhat na zadní nohu:

Může se jednat o nejčastější poranění pohybového aparátu psů – rupturu (prasknutí) předního zkříženého vazu v koleni.

Starý pes víc a víc kulhá na jednu nohu:

Může jít o artrózu nebo nádorové onemocnění a další.

Pes špatně chodí, už nechce skočit do auta ani chodit do schodů:

Může se jednat o artrózu, spondylózu nebo třeba degenerativní myelopatii psů a další.

Venkovní nekastrovaný kocour kulhá na nohu, má ji oteklou:

Flegmóna končetiny po kousném poranění.

Kočičí senior nechodí tak jak dřív, nehraje si, často spojeno s obezitou:

Artróza.

Kdy se rozhodnout jít s kulháním svého psa či kočky na vyšetření k veterináři ortopedovi?

V případě, že kulhání je nevýrazné a řádově v hodinách dochází k postupnému zlepšování, vyšetření asi nebude potřeba. Ovšem pokud se kulhání projevuje intenzivně, pes na nohu kulhá při každém došlápnutí, nebo dokonce nohu nosí a nepoužívá ji, odmítá nohu prohmátnout nebo vykazuje bolestivost, jsou viditelná poranění či krev, vyšetření je namístě neodkládat a vyhledat veterinární ortopedii pro psy, kočky a další malá zvířata. Stanoví se příčina kulhání, nasadí se adekvátní léčba a zvířeti se uleví, případně se problém úplně vyřeší.

Co se stane, když se majitel rozhodne k veterináři nejít?

Záleží to na povaze samotného onemocnění či úrazu, nicméně toto v řadě případů může znamenat zbytečné prodlužování bolesti zvířete a rozvoj dalších komplikací, jako jsou traumatizace tkání, krvácení, rozšíření infekce a další.

Je možné si kulhání vyšetřit doma sám?

Je možné nožku prohmatat, prozkoumat ji od prstů až nahoru, protáhnout každý kloub. Řada vyšetření je na videích i na internetu, např.:

Díky našemu zázemí jsme schopni diagnostikovat a léčit vážné případy v oborech, na které jsme zaměření.
Příjemné prostředí je důležité nejen pro nás ale hlavně pro naše zákazníky.
Díky naší odbornosti a specializaci na ortopedii jsme schopni zvládnout i náročné operace.