MVDr. Jiří Jahoda
Medipet - Veterinární ortopedie

Ortopedie je základní chirurgický lékařský obor, který se zabývá prevencí, léčbou a rehabilitací poruch a onemocnění podpůrného a pohybového aparátu. Ortopedie se zabývá i léčbou zranění pohybového aparátu.

Veterinární ortopedie tak řeší poruchy pohybu zvířat, kulhání psů a koček, hledá příčiny tohoto kulhání a také tyto příčiny léčí. Veterinární ortoped má v dnešní době ohromné možnosti jak na poli léčby konzervativní (multimodální přístup – řízení pohybu, fyzioterapie, udržování ideální tělesné hmotnosti, nové léky proti bolesti, léčba magnetem, laserem, rázovou vlnou, kloubní doplňky výživy, nitrokloubní injekce), tak na poli léčby chirurgické (operace kloubů a kostí psů a koček, např. operace kolene u psů - operace při ruptuře zkříženého vazu u psů TPLO, dále operace luxace pately, operace kyčelních kloubů u dysplazie kyčelního kloubu psů a koček včetně totálních náhrad, operace dalších vrozených a vývojových ortopedických vad psů – operace dysplazie loketního kloubu psů, operace osteochondrózy a další.

Miniinvazivní vyšetření a ošetření kloubů zajišťuje u veterinárních klinik vybavených endoskopem artroskopie. Artroskopické vyšetření psů a koček je nejčastěji zaměřeno na diagnostiku vrozených vývojových onemocnění psů, jako jsou např. osteochondrózy psů a dysplazie loketního kloubu psů, a na nitrokloubní poranění, například ruptury šlach, ruptury vazů v koleni psů, poranění menisků apod. Odkaz na artroskopii

Posuzovatelé dědičných ortopedických vad psů jsou veterinární ortopedi, kteří jsou certifikováni Komorou veterinárních lékařů ČR a pomáhají svou posuzovatelskou činností chovatelům udržovat co nejzdravější zvířata vybraná pro další čistokrevný chov.