MVDr. Lubomír Sojka GPCert - WVA CPM
Operace rizikového pacienta | Veterinární klinika Medipet Zlín

Někdy nastanou v životě lidském i zvířecím situace, kdy je potřeba daný problém řešit chirurgicky (operací). V ideálním případě je pacient celkově jinak zdravý, v dobré tělesné kondici a narkóza pro něj představuje minimální riziko.
Problémy nastávají, pokud je nutné provést chirurgický zákrok u tzv. rizikového pacienta.

Koho tím myslíme? Jedná se o zvířata, kterým většinou selhává nějaký tělesný orgán - typicky srdce, jedinci se selháváním ledvin atp. Méně už se ale ví, že do této skupiny zařazujeme i mláďata do 8 týdnů věku a např. i brachycefalická plemena (francouzský buldoček, mops atd.). Samostatnou kapitolou jsou pak křehčí senioři - zvířata již zestárlá, často s chronickým onemocněním a dlouhodobou medikací, která může významně ovlivnit průběh anestezie.

V akutní situacích to bývají pak jedinci po těžkých úrazech, spojených s krvácením, úrazem hlavy či poraněním vnitřních orgánů, často vysoce nestabilní.

Jak tedy na klinice přistupujeme k operacím u rizikových pacientů?

  • Operační zákrok, či specializované vyšetření vyžadující anestezii vždy plánujeme na konkrétní dobu - tzv. operační hodiny.
  • Předně si zjišťujme detailní anamnézu zvířete s důrazem na předchozí anestezie a podávané léky.
  • Během vyhrazené operační doby upřednostňujeme péči o uspaného pacienta před běžnou ordinací.
  • O zvíře se po celou dobu stará celý tým lidí: operatér, asistent, sálová sestra. V průběhu probouzení pak ambulantní veterinární sestra.
  • Anestezii vždy volíme a vedeme dle mezinárodních standardů. Veterinární klinika Medipet má vypracované a praxí ověřené anesteziologické protokoly, které zabezpečují maximální bezpečnost pro pacienty. Každé zvíře je zařazeno do dané třídy rizika- tzv. ASA a podle ní je vedena anestezie. Základem je inhalační anestezie pomocí vdechované kombinace plynů, přes endotracheální kanylu zvířete.
  • Vybíráme moderní anestetika, vhodná pro daný typ zákroku. Vždy se jedná o originální patentované molekuly, ne o generika.
  • V průběhu zákroku je každé zvíře pečlivě monitorováno, většinou přístrojovým monitoringem, který hlídá dýchání, srdeční akci, sycení tkání kyslíkem, krevní tlak, teplotu atd.
  • Zejména u rizikových pacientů se snažíme o určitou formu lokální či svodné anestezie. Ta nám umožní vypnout citlivost v dané anatomické oblasti a tím pádem vést celkovou anestezii v naprosto minimální dávce. Pacient se pak také budí s ještě zbytkovým efektem této anestezie, a tedy ne do bolesti.
  • Zvíře dále kontrolujeme v pooperačním boxu a vydáváme ho majiteli až plně probrané, se zachovanými životními funkcemi a pod analgetiky.

Rizika spojená s anestezií nelze nikdy úplně odstranit. Můžeme je ale vhodně zvoleným přístupem a moderními preparáty výrazně zredukovat.