MVDr. Petra Maňásková
Medipet - kardiologie, posuzování dědičných srdečních vad

V jakém případě nechat Vašemu mazlíčkovi vyšetřit srdce?

  1. V případě, že pozorujete následující obtíže: problémy s dýcháním, kašel, zvýšená unavitelnost, slabost, snížená tolerance zátěže, mdloby, kolapsové stavy, ochrnutí pánevních končetin u koček.
  2. V případě, že to doporučí Váš ošetřující lékař v rámci předoperačního vyšetření (před plánovaným zákrokem v celkové anestezii)
  3. V případě, že v rámci preventivního vyšetření zachytí Váš lékař u štěněte šelest na srdci (může se jednat o vrozenou srdeční vadu).
  4. V případě mladých psů, kteří se řadí k predisponovaným plemenům (ve zvýšené míře se u nich vyskytuje určitá srdeční vada, v rámci screeningu dědičných srdečních vad je nutné posoudit, zda je jedinec vhodný do chovu)
  5. V případě predisponovaných plemen koček, u kterých se ve zvýšené formě vyskytuje některá z forem kardiomyopatie.

Poskytované služby v rámci kardiologie:

  • Elektrokardiografie (EKG)
  • Rentgenologie (RTG)
  • Echokardiografie (sono srdce včetně dopplerovského vyšetření)
  • Laboratorní diagnostika (stanovení markerů srdečního onemocnění z krve)
  • Oxygenoterapie (terapie kyslíkem v rámci stabilizace dušného pacienta)
  • Thorakocentéza (odsátí patologické tekutiny z hrudníku a její cytologické posouzení)
  • Perikardiocentéza (odsátí patologické tekutiny z osrdečníku a její cytologické posouzení)

Vedení terapie kardiologického pacienta

  • Využíváme nejmodernějších poznatků v lékové terapii
  • Provádíme pravidelné kontroly a vyšetření krve ke zhodnocení účinnosti a následků terapie
  • Připravujeme kardiologického pacienta k chirurgickým výkonům

V případě nutnosti specializovaných výkonů (CT vyšetření, chirurgie na srdci, holter monitoring) doporučíme odborné pracoviště.

Jak probíhá kardiologické vyšetření?

  • Kardiologické vyšetření je bezbolestné, provádí se za plného vědomí pacienta (pouze ve výjimečných případech je nutná sedace). Délka vyšetření je kolem 1 hodiny. Pro dostatečně kvalitní zobrazení je nutné vyholit srst v části hrudníku.
  • Základem vyšetření je pečlivě odebraná anamnéza a klinické vyšetření. Posuzujeme celkový zdravotní stav, barvu spojivek a sliznic, kontrolujeme kvalitu pulzu a auskultujeme plíce a srdeční ozvy. Na základě toho rozhodneme, která další vyšetření budou následovat (EKG, RTG, sono srdce)
  • Elektrokardiografie (EKG): provádíme ambulantní EKG monitoring. Vyšetření lze provést ve stoje nebo v leže na pravém boku. EKG využíváme především při zrychlené či zpomalené srdeční činnosti, nepravidelnostech v srdečním rytmu, při výskytu srdeční arytmií. V případě nutnosti 24 hodinového monitoringu tzv. Holteru doporučíme pracoviště, které tímto přístrojem disponuje.
  • RTG vyšetření: nejčastěji provádíme 2 projekce (laterolaterální a dorzoventrální). Pacienta je nutné polohovat a provést snímkování ve správné fázi dechu. Rentgenologické vyšetření nám poskytuje informace o velikosti srdeční siluety, o stavu plicní tkáně a dutiny hrudní. Dokáže tedy detekovat projevy srdečního selhání-plicní edém.
  • Echokardiografie: Sonografické vyšetření srdce by mělo být v současné době standardem při diagnostice srdečních nemocí. Vyšetření nepředstavuje pro pacienta žádnou zátěž, probíhá v leže na stole se speciálním otvorem pro přiložení kardiologické sondy k hrudníku. Případně lze pacienta vyšetřit i ve stoje.

Vyšetřením získáme informace o činnosti srdce, vzhledu srdečních chlopní, vzhledu a velikosti jednotlivých srdečních oddílů, které lze z určitých projekcí přesně změřit.

Pokročilejší metoda v sonografickém vyšetření srdce je pak dopplerovské vyšetření (barevný a spektrální doppler), kterým hodnotíme především rychlost, směr a kvalitu krevního toku. (např. průtok krve na chlopních). Umožňuje nám to tak hodnotit závažnost určitých onemocnění (např. stenotické vady srdce) a také detekovat nedomykavost na patologicky změněných chlopních.